Türkçe
Anasayfa » HİNDİLİ TARİFLER » PÜF NOKTALARI ::

PÜF NOKTALARI

Hindinin pişirilmesi zor mudur?

Çoğu kişinin düşündüğünün aksine hindinin pişirilmesi çok kolaydır. Dünyada en çok pişirme yöntemine sahip ve en yaygın kullanılan et türlerinden biri hindi etidir.

Pişirilmiş hindi buzdolabı dışında uzun süre bekletilebilir mi?

Hayır. Pişirilmiş hindiden artanlar mümkün olduğunca kısa sürede buzdolabına konulmalı, yeniden yenileceği zaman iç sıcaklığı 70 santigrat derecenin üzerinde olacak biçimde ısıtılmalıdır.

Tüketici hindi satın alınırken hijyen açısından nelere dikkat etmeli?

Markasız hindiler yerine markalı ve ambalajlı ürünler tercih edilmelidir ve bütün gıdalarda olduğu gibi satın alırken son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

Hindi pişirilirken nelere dikkat edilmeli:

Hindi pişirilirken dışarıdan yağ eklenmemesi uygundur. Çok gerekiyorsa katı yağ değil, sıvı yağ eklenerek pişirilmelidir. Hindinin çok yüksek sıcaklıktaki ızgara üstüne konup veya aleve çok yakın olarak tutularak pişirilmesi sırasında sağlık açısından zararlı öğeler oluşabilir. Bu nedenle ızgara edilirken et yüzeyinin sıcaklık kaynağından en az 15 cm uzakta olması gerekir.

Hindi pişirilecek fırının sıcaklığı ne olmalıdır?

Hindi pişirilecek fırının sıcaklığı 160 santigrat derecenin üzerinde olmalıdır. Bunun altındaki sıcaklıklarda pişirilmesi önerilmemektedir. Eğer pişirme torbasında pişirilecekse fırın sıcaklığı 178–180 santigrata ayarlanmalıdır.

Bütün Hindi Pişirme Koşulları

Hindinin pişirme süresi ağırlığına göre belirlenmelidir.

(Fırının sıcaklığı 160 santigrat derecenin altında olmamalıdır.)
Hindinin ağırlığı

Pişme süresi

Doldurulmuş hindi

3,5–5,5 kg

3–3,5 saat

5,5–6,5

3,5–4 saat

6,5–8 kg

4–4 saat 15 dakika

8–9 kg

4 saat 15 dakika–4 saat 45 dakika

9–11 kg

4 saat 45 dakika–5 saat 15 dakika

Doldurulmamış hindi

3,5–5,5 kg

2 saat 45 dakika–3 saat

5,5–6,5

3 saat- 3 saat 45 dakika

6,5–8 kg

3 saat 45 dakika–4 saat 15 dakika

8–9 kg

4 saat 15 dakika–4,5 saat

9–11 kg

4,5–5 saat

Hindinin pişirileceği kap:

Hindi pişirilecek kap, hindi kaba konduğunda çevresinde 5–7,5 cm boşluk kalacak büyüklükte olmalıdır.

Hindi tereyağı ile ne sıklıkta yağlanmalıdır?

Hindinin tereyağı ile yağlanması iyi bir kızarmanın sağlanması içindir. Hindinin iç bölümlerinin lezzetini ya da nemini etkilemez. Çok sık yağlandığında fırın sıcaklığının kaybına neden olur ve hindinin pişme süresini uzatır. Bu nedenle yağlamanın daha çok fırında pişirmenin son bir saatinde seyrek olarak yapılması daha iyi olacaktır.

Hindinin zeytinyağı, asit (sirke, limon suyu) ve baharatlardan oluşan karışımda bekletilmesinin yararı nedir?

Hindi bu karışımda bekletildiğinde asit ve yağ karışımı, baharatın hindi etine işlemesini sağlar. Az miktarda sirke ve limon suyu eti dirileştirir, çok miktarda asit ise lifli ve pürüzlü duruma getirir. Bu nedenle denge iyi sağlanmalıdır. Amerikan Gıda Güvenliği ve Denetimi Örgütüne göre hindi pişirilmeden önce, buzdolabında bu karışımda iki gün bekletilebilir. Ancak bekletilirken döndürülerek her tarafının karışımla teması sağlanmalıdır.